Nezařazené

Což takhle dát si kopřivu

Mnoho zahradníků považuje kopřivu pouze za obtížný plevel. Pokud se s ní setkají bez rukavic, tak mají ještě nepříjemnou zkušenost v podobě svědivé vyrážky. Kopřiva ale není jen protivným plevelem, ale přírodním produktem, který může skvěle chutnat i pomáhat proti nějakému neduhu. Kopřivu lze využít naprosto celou. Našemu zdraví jsou prospěšné listy, květy, kořen i stonek. Kopřivu můžeme mít v zásobě po celý rok a nemusíme čekat, až nám někde za chalupou vyleze ze země. Můžeme si ji prostě nasušit.
·        Kopřivový čaj je výborným lékem na únavu, anémii, revmatismus a kožní problémy.
·        Kopřivový čajdoporučovaly naše babičky v době, kdy žena procházela klimakteriem.
·        Kopřivový čajmůže pomoci i s trávením, dobrou činností slinivky a správným fungováním vaječníků.
kopřivy na poli
Kopřiva obsahuje vysoký podíl vitamínu C, který je pro náš organismus nezbytný. Kopřivovou nať lze použít k výrobě šťávy. Nať jednoduše odšťavníme na odšťavňovači a pak užíváme třikrát denně jednu kávovou lžičku, kterou rozmícháme ve sklenici vody. Popíjíme dvacet minut před jídlem.

Kopřiva jako potrava i lék

Jestliže by chtěli něco pro své zdraví udělat i pánové, tak právě pro ně je určen kořen.
o   Stačí kořen nasekat nadrobno a zalít dvěma decilitry studené vody.
o   Pak přivést k varu a následně nechat dvacet minut odstát.
o   Dvakrát denně jeden šálek jim pomůže při zvětšené prostatě.
špagety se špenátem
Máte rádi špenát? Tak si ho natrhejte na zahradě. Je vyzkoušené, že se klasický špenát dá skvěle nahradit kopřivou. Popálení se bát nemusíte. Horká voda spolehlivě tuto nepříjemnou vlastnost u kopřivy zničí. To, že je kopřiva skvělým pomocníkem při péči o vlasy, je určitě známé. Použití je velice jednoduché. Povaříme deset dekagramů listů v jednom litru vody, do níž přidáme trochu vinného octa. Po vychladnutí vmasírujeme do pokožky hlavy. Kopřiva má však také jedno riziko. Jestliže máte problém se srážlivostí krve, raději vše prokonzultujte s lékařem.