PC

Venkovní kamenná dlažba jako součást zahradního barefoot chodníku


Plánujete koncepci zahrady s ohledem na vizáž, kde budou dominovat jehličnany, krátce posečený zelený trávník a okrasné letničky? Pak byste mohli pozornost zaměřit i trochu jiným směrem – na zdravotní aspekty.

Pro své zdraví jsou lidé ochotni podniknout leccos, sportují, mění stravovací režim, stávají se vegany či vegetariány, provozují jógu, meditace a v neposlední řadě i reflexní masáže.

Reflexní masáž se provádí na ploskách chodidel, nejúčinnější je právě zde, neboť se tu nachází obrovské množství nervových vláken, která spojují jednotlivé orgány těla a jejich meridiány. Tímto způsobem lze velmi efektivně vypomáhat při řešení civilizačních chorob a podporovat prevenci u každého, bez rozdílu věku. Reflexní terapii lze ovšem aplikovat i doma nebo venku v přírodě chůzí naboso.

kamenné oblázky

Choďte více naboso

Venkovní kamenná dlažba – ještě před sto lety se lidé více pohybovali venku bez bot, tehdy to bylo spíše z ekonomických důvodů, ale mělo to svůj obrovský zdravotní význam. Dnes se k tomu lidé navrací, neboť si uvědomují, jak pozitivní vliv má vyzutí z obuvi a našlapování venku v přírodě. Můžete si takový bosonohý chodník vytvořit i doma z venkovní kamenné dlažby, kterou doplníte o další prvky. Kámen je přírodní materiál, není to nic syntetického, a pro bosé nohy je to skvělý zdroj příjemných podnětů.

textura kamene

Trávník – chůzi po kamenech kombinujte s chůzí po trávníku, jestliže je zbavený nečistot, výkalů a ostrých úlomků. Ideální je, když je terén mírně zvlněný a nepravidelně sečený. Tráva i kámen jsou zároveň dobrým zdrojem přírodní energie.

Písek a oblázky – součástí vaší bosonohé stezky na zahradě se může stát i povrch z oblázků různé velikosti a malá písečná pláž. Když se budete procházet po takovém terénu pravidelně, jistě výsledky svého počínání zaznamenáte sami na sobě. Možná, že chodník doplníte o další zajímavosti, jako jsou smrkové či modřínové šišky a větvičky, jehličí, mulčovací kůra atp.