Zboží

Jaké známe druhy fazolí?

Luštěniny jsou pro naše tělo velmi zdravé. Slouží totiž jako prevence vůči srdečním chorobám, diabetu či obezitě. Jsou významným zdrojem vlákniny a rostlinných bílkovin, které posilují naše svaly a zároveň přispívají ke snížení krevního tlaku a cholesterolu. Bohužel ne všichni je mají v oblibě, za čímž stojí především dlouhá doba jejich přípravy či to, že způsobují plynatost. Ta se ale dá eliminovat namáčením, nakličováním či přidáním majoránky do pokrmů, což jsou věci tak jednoduché, že zařazení do jídelníčku rozhodně neuškodí.

string-bean-3861864_1280

Fazolí známe hned několik 11 druhů, většinu z nich lze zařadit mezi superpotraviny. Tady jsou:

  1. Adzuki jsou charakteristické svým rezavým zbarvením a jemnou oříškovou chutí. Jsou zdrojem mnoha bílkovin, fosforu a vápníku. Dokážou zasytit na delší dobu, doporučují se při ledvinových onemocněních. Doba namáčení je 3-4 hodiny, v tlakovém hrnci jsou hotové za 1 hodinu.
  2. Mungo jsou olivově zelené, někdy také červené. Obsahují hodně železa, vitaminů, hořčíku a draslíku. Doba namáčení se pohybuje mezi 4-8 hodinami, doba vaření v tlakovém hrnci je pouhých 10 minut. Chuťově připomínají hrášek a jsou dobře stravitelné.
  3. Bílá je nám asi nejznámější, používáme ji k přípravě mnoha jídel. Namáčí se 8-12 hodin, vaří se pak asi 20 minut v tlakovém hrnci.
  4. Purpurové vynikají neutrální chutí a větší velikostí. Chuť je proto třeba oživit majoránkou, bazalkou či jiným kořením a bylinkami. Namáčí se 4 hodiny ve vlažné vodě, poté se vaří doměkka.
  5. Barevná má moučnou konzistenci, skvěle se hodí pro přípravu chilli con carne, ale jejich možnosti využití jsou mnohem šiřší.
  6. Červená neboli chilli fazole patří také k těm větším, mají nasládlou chuť. Často se kombinují s cayennským pepřem nebo pálivou paprikou, odtud také druhý název. Namáčí se 12-24 hodin, vaří se 20 minut v tlakovém hrnci.
beans-260210_1280

7. Černá zpestří každý salát nejen svým zbarvením, ale také nasládlou chutí. Skvěle si rozumí s mexickou kuchyní, namáčí se 8-12 hodiny a vaří 20 minut v tlakovém hrnci.

8. Černé oko je označení pro bílé plody s černou nebo žlutou skvrnou. Chuť je neutrální,- opět je třeba ji zvýraznit kořením či bylinkami. Vyniká množstvím kyseliny listové. Namáčí se 8-12 hodin, vaří se 15 minut v tlakovém hrnci.

9. Borlotti jsou italské fazole tlustší slupky, o to lepší nasládlé chuti. Jsou mramorové, čímž se řadí k nejkrásnějším.

10. Pinto mají pikantní moučnou chuť, konzumuje se často v tortille. Namáčí se 8-12 hodin, vaří se 20 minut v tlakovém hrnci.

11. Navy vynikají jemnou chutí, zdrojem manganu, kyseliny listové a hořčíku.