Zboží

Jak správně vybrat umístění pro unica zásuvky

Všichni jistě budeme souhlasit, že provádění nové elektroinstalace není nic snadného. Pokud už ji tedy musíme provádět, pak je na místě ji vést tak, aby ji v budoucnu nebylo třeba měnit. A jedním z faktorů, který k tomu přispívá, je i rozvržení umístění zásuvek.

Proč je to tak důležité? Pokud unica zásuvky správně umístíte, nebudete muset používat nevzhledné prodlužovací kabely. Ty totiž sice zajistí přísun elektřiny, mají však i své nevýhody. Tou první je samozřejmě jejich vzhled. Rozhodně nebude vypadat dobře, když se vám bude přes celou místnost táhnout prodlužovací kabel.
instalace průhledné zásuvky

Dalším problémem mohou být domácí zvířata, která by jej mohla začít kousat, obzvláště pokud je na nějakém výrazném místě. A pokud jde o veřejné prostory, kam přichází lidé, například kanceláře a obchody, tam musí být dán ještě větší důraz na perfektní vzhled místnosti. A nejen to, jde zde i o bezpečnost. Pokud by například některý z hostů o kabel zakopl, mohlo by to mít i poměrně nepříjemnou dohru.

Jak již bylo řečeno, řešením je včasné naplánování rozmístění zásuvek. Podle čeho se ale máme řídit? Jak máme uzpůsobit počet a rozmístění v daném prostoru?

Nejprve je třeba si ujasnit, k čemu bude daná místnost sloužit. Bude se jednat o obývací pokoj? Ložnici? Kuchyň? Nebo snad kancelář? Až toto rozhodnete, přichází další fáze. Tou je přibližné stanovení počtu přístrojů, které budou současně zapojeny do elektřiny. Může se jednat o televizi, DVD přehrávač, případně počítač s tiskárnou, a další. Z toho odvodíme potřebný počet zásuvek. Vždy je však dobré počítat i s jednou nebo dvěma zásuvkami navíc, například pro nabíječku na mobilní telefon a jiná krátkodobě zapojená zařízení.

Máme? Nyní ta nejtěžší část. Je nutné se rozmyslet, kde a jak budou tyto elektrické spotřebiče umístěny. To bývá obvykle složité, protože sice víme, že daná místnost bude sloužit například jako obývací pokoj, ovšem úvahy, kam přesně umístíme televizi, skříně a další obvykle přichází až po dokončení místnosti. Tehdy je ovšem nutné přizpůsobit umístění zásuvkám, místo abychom zásuvky přizpůsobili ideálnímu rozmístění.
ilustrace venkovní zásuvky

Právě to bývá jedním z kamenů úrazu a velmi limitujícím faktorem při rozmisťování nábytku. Není tedy lepší si vše rozvrhnout v předstihu, abyste mohli mít místnost přesně podle svých představ? Já myslím, že to za to stojí.