PC

Jsou vhodnější tablety do bazénu nebo sypání?

Pokud chceme mít po celou koupací sezónu, tedy od jara do podzimu, průzračně čistou vodu, pak se bez pomoci chemie zkrátka neobejdeme. Tento fakt musí uznat i její největší odpůrci. Není tedy divu, že je jí v obchodech takový výběr – výrobci i prodejci zkrátka vědí, že ji potřebujeme a zařizují se podle toho.

V současnosti ji můžeme koupit ve dvou typech. Jedním z nich je sypání, tedy prášek, který nasypeme do vody, a druhým tablety do bazénu. Oba mají své zastánce i odpůrce, ale jaký je mezi nimi, samozřejmě kromě tvaru, rozdíl?

bazen9

Ten zásadní spočívá v tom, že zatímco u prášku se celý obsah rozpustí ve vodě ihned a začne tedy okamžitě účinkovat, u tablet je tomu jinak. Ty se rozpouštějí delší dobu a uvolňují se tedy postupně. Jejich účinek není tak silný, ale trvá delší dobu.

Uvážit musíme také oblast působení. Zatímco sypání bude brzy poměrně rovnoměrně rozloženo po celém objemu vody, u tablety bude vždy nejvyšší koncentrace účinné látky v jejím blízkém okolí, bez ohledu na to, jak moc je voda promíchávána. K tomu je třeba přidat fakt, že pokud nepoužijete plovák, pak s největší pravděpodobností klesne ke dnu a bude nejvíce působit právě tam.

bazen10

To samozřejmě není ideální pro likvidaci například řas a sinic, které se tvoří na hladině, kde mají nejvíce kyslíku, tepla i slunečního světla. Tableta na dně jim příliš vadit nebude. Naštěstí, jak již bylo zmíněno, můžeme použít plováky, které jsou vyráběny speciálně pro tento účel.

V důsledku tedy záleží na tom, jak moc potřebujete koncentraci dané látky zvýšit. Pokud vám jde o okamžitou nápravu, je ideální sypání. Pokud chcete udržovat dlouhodobě konstantní úroveň, pak jsou lepší tablety.

Mnoho lidí však volí kombinaci obou dvou prostředků k dosažení nejlepších výsledků. A je to nejspíš i nejlepší řešení. Přeci jen, jde hlavně o naše zdraví, ne?