Dům

Tak trochu zvláštní a neobvyklá

Kromě svého nepříliš lákavého vzhledu a neznalosti, co a jak z této rostliny připravit, je dalším důvodem, proč po ní v obchodě nesáhnout, vyšší cena v poměru k ostatním druhům zeleniny, kterou běžně používám.
fialový květ.jpg
Kde se vlastně vzal
Podivně vyhlížející zelenina má svůj původ na severu Afriky a také na některých místech v Asii. Do Evropy jí začali šíři sicilští objevitelé, jelikož jim tato zelenina zachutnala, rozhodli se ji zkusit i pěstovat, a to úspěšně.
V čem tkví jeho zázračnost
Artyčok není bodlák ani s ním není nijak příbuzný, to, co bodlák připomíná je poupě, které je nutno utrhnout ještě v tomto stádiu, proto není možné strojová sklizeň. Od toho se odvíjí i cena. Poupata mohou mít různé barevné odstíny od bílé až po zelenou. Z rostliny se ale dá použít i kořen, ten je využíván hlavně při výrobně léčivých přípravků. Skrývá v sobě množství vitamínů a minerálů a je tak trochu i elixírem mládí díky cynarinu. Dokáže ulevit při žaludečních obtížích a má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu, mají antioxidační účinek. Jeho využití je opravdu všestranné.
dva artyčoky.jpg
Co s ním kuchyni
Tak jako jsme zvyklí nakládat okurky, papriky nebo houby, obdobně můžeme postupovat i v případě poupat, určitě stojí za to je ochutnat ať už jako součást zeleninového salátu nebo pizzy.
Pokud budete chtít zkusit tepelnou úpravu, dbejte při koupi na to, aby byl čerstvý. Před vařením stejně jako jinou zeleninu nebo ovoce pečlivě omyjte a zbavte stonku a listů. Samotné poupě pokapejte šťávou z citronu, důvod je stejný jako u jablek, zabraňuje nechtěnému zhnědnutí. Poté vložte do vroucí slané vody a vařte kolem čtyřiceti minut.
Konzumovat můžete za tepla i za studena. Servírování je podobné jako u chřestu, přelít lze např. holandskou omáčkou.
Artyčok lze také péct nebo připravit na grilu spolu s masem.